ÁFG 70 – Az ünnepi hét gálaestje
Kistelekjárás.hu
2023.11.09.
A jubileumi gála során volt és jelenlegi diákok, pedagógusok léptek fel,
akik valamilyen művészeti ágban tehetségesnek bizonyultak, és sor
került a jubileummal kapcsolatos köszönetnyilvánításokra is
2023. október 14-én 15 órától került sor az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Technikum 70 éves fennállása alkalmából megrendezett ünnepi hét utolsó programjára, a jubileumi gálaestre. Az eseményt megnyitotta Domonics János, Kistelek város alpolgármestere, aki az 1991-ben végzett 12. A osztály tanulója is volt annak idején a középiskolában.
A gálaműsor megszervezésével az volt az iskola célja, hogy többségében olyan volt és jelenlegi diákok, pedagógusok lépjenek fel, mutatkozzanak be, akik valamilyen művészeti ágban tehetségesnek bizonyultak.
Első műsorszámként egy néptáncprodukciót láthatott a közönség, amelyet a Kisteleki Alapfokú Művészeti Iskola Seprence csoportja adott elő. Rábaközi táncokat mutattak be, a csoport táncosai közül Nagy Kristóf az iskola 10. B osztályos tanulója, Czinkóczi Ida pedig a 2021-ben végzett 12. A osztály tanulója volt. A néptáncprodukció után Tóth Gabriella, az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Technikum igazgatónője mondta el ünnepi beszédét. Ezután ismét a táncé volt a főszerep, az iskola 12. A osztályos tanulója, Kókai Krisztián táncospárjával Szvoboda Fannival egy latintáncokból álló egyveleget adott elő. Krisztián középiskolás korában kezdett el versenyszerűen táncolni és mára már párjával a D osztályban ifjúsági latin bajnokok lettek.
Az ünnepi gála egy szavalattal folytatódott. Szakközépiskolás korában is sok verset lehetett hallani tőle különböző ünnepségeken, előfordult, hogy a Postaigazgatóságon is szerepelnie kellett Rácz- Fazekas Eszternek, aki az 1998-ben érettségizett IV. B osztály tanulója volt és az ünnepi alkalomból Wass Albert: Üzenet haza című versét mondta el, felidézve a korabeli versmondásainak hangulatát. Egy zenei produkció következett, Kordás Dominik 11. A osztályos tanuló és Enyedi Richárd 2023-ban a 12. A osztályban végzett tanuló adták elő az Ismerős arcok nevű zenekar: Nélküled című dalát! Dominikről csak nemrég derült ki, hogy szeret énekelni és jól is énekel, Ricsi viszont iskolai tanulmányai alatt nagyon sok ünnepségen megörvendeztette közönségét gyönyörű hangjával, megható énekeivel.
Az ünnepi műsor folytatásában egy olyan volt diák és nem sokkal később tanárként is visszatérő személy visszaemlékezéseit hallhatta a közönség, aki ikonikus alakja volt hosszú időn keresztül a kisteleki giminek és még ma is sokszor feltűnik, hogy egy kis jókedvet vagy éppen mézet csempésszen a tanári szobába. Gyuris Sándor, az iskola 1967-ben végzett tanulója és az 1972-2009 közötti évek matematika-fizika szakos tanára idézte fel jórészt diákkori és kezdő tanári emlékeit.
Újból egy dal következett a gála műsorszámai között, a tehetséges tanulók egyike, Hell Amanda 9. A osztályos tanuló énekelte el az Örökségünk című dalt. Punk Mária volt a következő előadó, aki korábban az iskola dolgozója volt, de azóta költőként, drámapedagógusként nagyon sok verset írt gyermekeknek, felnőtteknek egyaránt. A felnőtteknek írt versei közül mondta el az Egyenes gerincem címűt, amelyet sajátos módon interpretált, bevonta a közönséget is az előadásba. Zongorán Horváth Ágnes kísérte.
2020-ban végzett a 12. A osztályban Barna Barbara, akit először versmondásra kértek fel, mivel sok emlékezetes szavalással örvendeztette meg a hallgatóságát, főleg az október 23-i műsorokban, de ő inkább azt választotta, hogy elmondja a középiskolához fűződő élményeit és beszélt az azóta eltelt évekről, sorsának alakulásáról.
Ezután ismét egy zenés produkciót hallhatott a jelenlévő közönség. A gimnázium korábbi tanítványaiból összeállt egy alkalmi zenekar, amelyik több szám előadásában is közreműködtek a délután folyamán. A zenekar tagjai: Bitó Eszter, a 2012-ben végzett 12. B osztály, Bitó Ágnes a 2013-ban végzett 12. A osztály, Horváth Ágnes az 1995-ben végzett IV. A osztály, Jenei Norbert az 1998-ban végzett IV. A osztály és Horváth Zoltán a 2001-ben végzett IV. A osztály tanulói voltak, hegedűn játszott Szélné Bradanovics Bernadett. Elsőként Leonard Cohen: Halleluja című számát adták elő. Énekeltek: Hell Amanda, Kordás Dominik és Enyedi Richárd. A volt diákokból álló zenekar a gála során még elénekelte John Rutter: Gyönyörű mind című művét is és közreműködött a Bagossy Brothers: Esti ének című dalának az előadásában, ahol az ének mellett zenei kíséretet is biztosított a gimnázium jelenlegi pedagógusaiból összeállt alkalmi kórusnak.
A jubileumi gála során néhány köszönetnyilvánításra is sor került. Elsőként azoknak a nyugdíjas pedagógusoknak köszönte meg Tóth Gabriella a segítségét, akik részt vettek abban a közel egy éve tartó előkészítő munkákban, amely megelőzte a jubileumi hét eseménysorozatát. Így emléklapot vehetett át Jánváriné Tomán Gizella, Kálmánné Rácz Ilona, Kálmán Pál, Lazányi Etelka, Nikolényi Györgyné és Ottné Gera Anna, akik a szervezésen kívül az évkönyvírásban is közreműködtek és a hét majdnem minden programján részt is vettek. Illetve emléklapot kaptak mindazok, akiknek valamilyen írása az évkönyvben megjelent és jelen voltak az ünnepségen.
A következő műsorszámban egy 2014-ben, az ÁFG-ben végzett volt diák, Zsolnai Tamás visszaemlékezését hallgathatta illetve nézhette meg a közönség, mivel Tamás, aki nem régóta Tajvanon él, videóüzenetet küldött, és ennek segítségével idézték meg személyét. Zsolnai Tamás versenytáncosként jött az iskolába, de innen kikerülve más irányt vett az élete. A világ legjobb zumba oktatói közé került nemrégen, verseket ír, illetve motivációs trénerként is nagy hatást gyakorol környezetére. Üzenete után levetítettek egy részletet abból az eseményből, amely a mostani sikereihez vezette őt.
A vérpezsdítő, magyaros dallamok után egy kicsit lassabb tempójú tánccal folytatódott a délután. Az ÁFG 10. A osztályos tanulója, Farkas Bernát és párja Szekeres Lilla Sára adtak ízelítőt standard táncokból. Bernát és Lilla legjobb eredménye a tavalyi évben elért Junior II. korosztályban Tíztánc Világbajnokság 22. hely, de kétszeres magyar bajnokok is saját korosztályukban tíztánc és standard táncokban egyaránt. Utolsó versmondóként Győrfi Ádám lépett a színpadra, aki 2018-ban fejezte be gimnáziumi tanulmányait az ÁFG-ben és az iskolai műsorok állandó szereplője volt. Kellemes orgánumával előadott szavalatai vagy prózai szövegei sokáig a fülében csengtek a hallgatóságnak. Így volt ez ezen a délutánon is, amikor József Attila: Jelen, mult, jövő című versét mondta el.
A visszaemlékezők sorát Marczis György zárta, az 1974-ben végzett IVB. osztály tanulója, aki részben édesapjáról, Marczis Vilmosról (aki 1961 -70-ig volt az iskola igazgatója), részben az ő, iskolánkban töltött diákéveiből elevenített fel momentumokat.
Emelkedett hangulatban zárult a gálaműsor, ugyanis utolsó műsorszámként Kovács Dénes, az ÁFG jelenlegi tanárának meglepetés produkciója hangzott el, a tanár úr a Hazám, hazám című áriát énekelte el Erkel Ferenc: Bánk bán című operájából.
A színvonalas műsorszámok meghallgatása után fehér asztal mellett egy jó kis beszélgetéssel, múltidézéssel, falatozással zárult a délután a jelenlegi és régebbi tanítványok és pedagógusok számára.
Tóth Gabriella, a Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Technikum igazgatója
Fotók: ÁFG