1848 175, Petőfi 200
Sándor Attila
2023.03.16.

Színielőadással, szentmisével, koszorúzással emlékeztek a 48-as
forradalom 175., és Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára
Kisteleken
Március 14-én délután a Klebelsberg Művelődési Központ nagytermében került sor az általános iskolások színielőadására, mellyel az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc eseményeiről emlékeztek meg.
Az 5.a, 6.a, 7.b és 8.a osztályosok által előadott, és Szabóné Zoltánné által színpadra vitt darab Petőfi Sándor életét bemutatva elevenítette fel a 48-49-es eseményeket.

Másnap délután Antal Imre celebrált szentmisét a római katolikus templomban, melyen Farkas Sándor államtitkár, országgyűlési képviselő, Nagy Sándor polgármester és Szalay Szabolcs rendőrkapitány is részt vett.

Imre atya prédikációjában kitért arra, hogy nem mindig úgy alakulnak a dolgok, ahogyan mi szeretnénk, de attól még egy közösség vagyunk. Azért, mert valami nem úgy működik, ahogyan én azt szeretném, ahogy elvárom, attól még anyán ez a közösség, ez a nemzet, attól még hozzá tartozom, kell, hogy hozzá tartozzam. Nem szabad, hogy leszakítsam magam a nemzet testéről. És mi szakíthat le? A folyamatos elégedetlenkedés, a folyamatos panaszkodás, az állandó feszültségszítás, békétlenség és mindaz, ami azt erősít bennem, hogy nem jó ide tartozni. 175 esztendővel ezelőtt is voltak problémák, nehézségek, küzdelmek, de voltak nagyszívű, nagylelkű emberek is, akik nem csak panaszkodtak, nem csak véleményt nyilvánítottak, hanem tettek is valamit azért, hogy a dolgok változzanak. Ha békére vágysz, akkor béketeremtővé kell válni, és először magadban kell békét teremteni. Aztán a családomban, a közösségemben, és így tovább. Egyből nem lehet egy nagy tüzet eloltani, először magammal kell tisztában lennem, először bennem kell béke legyen – emelte ki.

A mise során a plébános megáldotta az ünneplők koszorúit is, majd az esős időjárás miatt a templom falai között került sor a koszorúzáson tervezett ünnepi műsorra.

Ezen Harmat József Petőfire, a szabadság emberére emlékezett vissza. Haza és szabadság, e két szót tanulja meg először a gyermek – idézte a költőt, majd a templomban összegyűlt ünneplők közösen szavalták el a nemzeti dalt.

Az ünnepség végeztével mécsesekkel indultak el a mise résztvevői a Petőfi-szoborhoz.

A koszorúzás során Farkas Sándor államtitkár, a város és az önkormányzat vezetése, az intézmények, civil szervezetek képviselői, valamint a megjelenő civilek, diákok és magánszemélyek helyezték el az emlékezet és tisztelet mécseseit és koszorúit.

Képgalériánkban az ünnepségeken készült fotóinkat tekinthetik meg.
|