Botlatóköveknél emlékeztek az elhurcoltakra
Sándor Attila
2025.01.28.

A közel egy órás séta során több olyan történetet is felidéztek, mely a kisteleki zsidósághoz és a település közösségéhez
kapcsolódott

Január 27-én, a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából került sor városban lévő botlatóköveknél a megemlékezésekre. A botlatókövek olyan emléktáblák, melyeket macskakőre rögzítve helyeznek el a nemzetiszocializmus áldozatainak egykori lakhelyei előtt. A réz emléktáblán olvasható a deportált személy neve, születési éve, valamint deportálásának vagy halálának éve.

Kisteleken az elhurcolt zsidó lakosoknak eddig három helyszínen állítottak emléket. A Kossuth utca 38 szám előtt Popper Péter emlékére, aki 1916-ban született, és munkaszolgálatosként erőltetett menetben megölték 1944-ben. A Petőfi utcában a 42 szám előtt Popper László emlékére, aki 1907-ben született, és munkaszolgálatosként erőltetett menetben megölték 1944-ben.

A Bercsényi utca 50 szám előtt az 1867-ben született Bőhm Adolf és az 1887-ben született Bőhm Adolfné született Léderer Szidónai emlékére. Mindkettejüket deportálták 1944-ben, és mindkettejüket megölték Auschwitzban.

A botlatóköveknél Nagy Sándor polgármester és a képviselő-testület tagjai helyezték el a megemlékezés mécseseit.

A közel egy órás séta során több olyan történetet is felidéztek, mely a holokauszthoz, a kisteleki zsidósághoz és a város közösségéhez kapcsolódott.

Az emléksétát a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület felhívásához kapcsolódva tették meg a megemlékezők, de nem ez volt az első ilyen jellegű program, ugyanis városismereti séta keretében már korábban is meg lehetett ismerni a botlatókövek történetét.